Atradimai JAV: A.Kezio archyvai

2012 m. lapkritį Tomas Pabedinskas kartu su fotografu Romualdu Požerskiu aplankė šalia Čikagos (Stickney Village) gyvenantį žymų lietuvių fotografą Algimantą Kezį (g. 1928). Šio autoriaus darbai buvo eksponuojami JAV, Kanadoje, Europoje, ne viena jo fotografijų paroda surengta ir Lietuvoje. A. Kezio kūryba saugoma nuolatinėse kolekcijose Čikagos Meno institute, Niujorko Modernaus meno muziejuje, Niujorko Metropoliteno meno muziejuje, Paryžiaus Nacionalinėje bibliotekoje ir kt. Pelnęs pripažinimą už modernią, nespalvotą Amerikos didmiesčių fotografiją, A.Kezys šiuo metu tęsia kūrybinius eksperimentus savo fotografijas apdirbdamas kompiuterinėmis technologijomis.

Svečių iš Lietuvos vizitą A.Kezys – buvęs jėzuitų kunigas, vėliau tapęs fotografu – palygino su „angelų apsireiškimu“. Viešnagės metu buvo tartasi dėl vertingo A. Kezio fotografijų archyvo perdavimo Lietuvai. Autorius sutiko jo namuose saugomą didžiulį kūrybos archyvą ateityje perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui. Vizito metu žengti ir pirmieji žingsniai šio tikslo link: į Lietuvą išsiųsti A.Kezio dokumentinės fotografijos rinkiniai apie gyvenimą pokario Išvietintųjų asmenų (angl. – „Displaced persons’) stovyklose ir vėlesnį lietuvių išeivijos gyvenimą ir bendruomeninę veiklą JAV.

Vis dėlto didžiausiu vizito atradimu galima laikyti mažai žinomas ankstyvąsias A.Kezio fotografijas. Jas autorius sukūrė XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje, kuomet pradėjo nuosekliai užsiimti kūrybine fotografija. Keliaudamas po kaimiškas JAV vietoves ir gamtą, A. Kezys sukūrė darbus, kuriuose jau ryškus jo fotografinis matymas, talentas tiksliai ir išraiškingai komponuoti, pabrėžti tamsių ir šviesių nespalvotos fotografijos tonų kontrasto ekspresiją. Kita vertus, čia dar nėra vėlesnėms modernios didmiesčių architektūros fotografijoms būdingo griežtumo ir šalto formų žavesio. Šios fotografijos byloja, kad vos keletu metų vėliau, nei Amerikoje įsitvirtino ir paplito vadinamoji gatvės ir kelio fotografija, lietuvių autorius savitai ir kokybiškai įsiliejo į tuomet aktualias pasaulio fotografijas tendencijas. Lietuvos fotografijos istorijoje tai yra nedažnas ir platesnio pristatymo vertas reiškinys, kurio pavyzdžiai kol kas išliko tik A.Kezio svečių atmintyje ir keletoje kontaktinių atspaudų reprodukcijų.

Prieš grįžtant į Lietuvą, taip pat aplankyti Niujorkas ir Filadelfija.One Response to “Atradimai JAV: A.Kezio archyvai”

  1. Pliadisfoto says:

    Koks geras straipsnis!

Leave a Reply